Město Olomouc má unikátní systém opevnění, který by se v dnešní mluvě dal nazvat megalomanským. Obvod, na němž bylo postaveno na dvě desítky fortů, má třicet kilometrů. Mimo samotné dělostřelecké forty tu bylo a dodnes je mnoho dalších pevnostních staveb např. bastiony, reduty, prachárny, vojenské studny, „špitály“ atd.
Přitom jsou tyto objekty mnohdy velmi nenápadné, zapuštěné do terénu a dnes většinou i zarostlé a žel i zdevastované. Tímto projektem chceme širokou veřejnost seznámit s fortifikační historií města „in natura“ a přitom navíc „on line“. Je to pokus propojit poznávání méně známé historie s moderní technikou - stačí vzít GPS-ku a vyrazit za pomoci satelitů k vytipovanému objektu. Odtud vás chytrý mobil přes QR kód (umístěný na infotabulce) spojí s internetovou prezentací www.cisarska-pevnost.cz/eu a můžete se o každém místě dozvědět další informace. Když výlet za jednotlivými objekty podniknete na kole, můžete je navštívit všechny za jediný den. Teprve potom si uděláte představu o „titánském“ díle našich předků a jejich strachu z tehdejších pruských sousedů.
Projekt je podporován statutárním městem Olomouc. V současné době je realizovaná první etapa s počtem dvanácti stanovišť. Plánujeme do začátku turistické sezóny realizovat i druhou etapu a dosáhnout počtu třiceti stanovišť. Navíc se jedná o jejich propojení do naučné cyklostezky.
Projekt je realizovaný zájmovým sdružením právnických osob Pevnostní město Olomouc.
V zájmovém sdružení právnických osob Pevnostní město Olomouc jsou sdruženi Muzeum Olomoucké pevnosti, o.s., a občanská sdružení z fortů XVII V Křelově, XIII na Nové ulici a II v Radíkově.
ing. Jan Bednář
předseda z.s.p.o. Pevnostní město Olomouc