Cesta po pevnůstkách císařsko-královské Olomoucké pevnosti pro pěší a výhledově i pro cyklisty | Muzeum Olomoucké pevnosti, o.s. 


Staň se naším fanouškem a měj přehled, co se na KP děje:

Cesta po pevnůstkách císařsko-královské Olomoucké pevnosti pro pěší a výhledově i pro cyklisty

Město Olomouc má unikátní systém opevnění, který by se v dnešní mluvě dal nazvat megalomanským. Obvod, na němž bylo postaveno na dvě desítky fortů, má třicet kilometrů. Mimo samotné dělostřelecké forty tu bylo a dodnes je mnoho dalších pevnostních staveb např. bastiony, reduty, prachárny, vojenské studny, „špitály“ atd.

Přitom jsou tyto objekty mnohdy velmi nenápadné, zapuštěné do terénu a dnes většinou i zarostlé a žel i zdevastované. Tímto projektem chceme širokou veřejnost seznámit s fortifikační historií města „in natura“ a přitom navíc „on line“. Je to pokus propojit poznávání méně známé historie s moderní technikou - stačí vzít GPS-ku a vyrazit za pomoci satelitů k vytipovanému objektu. Odtud vás chytrý mobil přes QR kód (umístěný na infotabulce) spojí s internetovou prezentací www.cisarska-pevnost.cz/eu a můžete se o každém místě dozvědět další informace. Když výlet za jednotlivými objekty podniknete na kole, můžete je navštívit všechny za jediný den. Teprve potom si uděláte představu o „titánském“ díle našich předků a jejich strachu z tehdejších pruských sousedů.

Projekt je podporován statutárním městem Olomouc. V současné době je realizovaná první etapa s počtem dvanácti stanovišť. Plánujeme do začátku turistické sezóny realizovat i druhou etapu a dosáhnout počtu třiceti stanovišť. Navíc se jedná o jejich propojení do naučné cyklostezky.

Projekt je realizovaný zájmovým sdružením právnických osob Pevnostní město Olomouc.

V zájmovém sdružení právnických osob Pevnostní město Olomouc jsou sdruženi Muzeum Olomoucké pevnosti, o.s., a občanská sdružení z fortů XVII V Křelově, XIII na Nové ulici a II v Radíkově.

ing. Jan Bednář
předseda z.s.p.o. Pevnostní město Olomouc


Muzeum
Olomoucké
pevnosti z.s.
Facebook:


Muzeum Olomoucké pevnosti, z.s.
Michalská 1141/8
772 00 Olomouc
IČ 28557484
GPS: 49°35'32.738"N, 17°15'30.059"E

Dagmar Lenertová
ředitelka spolku
Tel.: +420 724 443 848
E-mail: pevnostolomouc@seznam.cz

QR kód