Další atrakce v centru: model barokní Olomouce | Muzeum Olomoucké pevnosti, o.s. 






Staň se naším fanouškem a měj přehled, co se na KP děje:

Další atrakce v centru: model barokní Olomouce

Deník, Karel Páral, 13.12.2010 - Bronzový model Olomouce znázorňující dobu, kdy byla významnou pevností habsburského mocnářství, bude už v roce 2013 lákat návštěvníky do areálu Korunní pevnůstky v Olomouci. Stane se jednou z nejvýznamnějších atrakcí prostoru v sousedství botanické zahrady, který nyní prochází důkladnou rekonstrukcí.

Na modelu už nyní intenzivně pracuje akademický sochař Jiří Žlebek. „Dělám na něm každý den a ničím jiným se prakticky nezabývám, protože model vyžaduje absolutní soustředění,“ řekl Žlebek. Práce by mu měla zabrat celé dva roky. „Nejedná se o technicky přesný model pevnosti. Bude to historická socha města. Každá ze součástí se musí modelovat samostatně, posléze je budu skládat dohromady jako puzzle. Nejprve vytvořím historické jádro, které potom opevním věncem bastionů,“ vysvětlil umělec. Monumentální olomoucká pevnost se začala stavět za vlády císařovny Marie Terezie v roce 1754. Model bude znázorňovat město z roku 1757. O rok později totiž došlo k obléhání Olomouce pruskými vojsky, jejichž náporu se tehdy pohraniční město jen taktak ubránilo. „Pevnost stavěli ti nejlepší vojenští inženýři Rakouska. Ve své době byla opravdu na výši a město díky ní nepodlehlo přesile pruských vojsk, které je dva měsíce pod vedením krále Fridricha II ostřelovalo,“ připomněl Jan Kadlec, předseda Vlastivědné společnosti muzejní v Olomouci. Paradoxně už sto let po této hvězdné éře došlo ke zbourání pevnosti a materiál získaný z bastionů posloužil stavbě nájemních domů. „Modelem chceme také připomenout, že to, co dnes z pevnosti zbylo, jsou jen velmi malé zbytky. Připojujeme se tak trochu dodatečně k výstavám věnujícím se baroku, protože stavba vznikla v době vrcholného baroka,“ poznamenal Kadlec.

Oddechová zóna

Návštěvníci tak spatří už v roce 2013 v ústřední části areálu pevnůstky model o velikosti 6,6 krát 7,5 metru a měřítku 1:250. Ten detailně přiblíží nejen někdejší vzezření samotného opevnění, ale i další architekturu historického jádra své doby. Budou tak moci vidět například dnes již neexistující památky, jakou byl například i kostel zvláštního lichoběžníkovitého tvaru bez věže, který stál na dnes prázdné ploše Blažejského náměstí. „Celá centrální část bude pojatá jako oddechová zóna se zelenými prvky. Lidé budou moci v příjemném prostředí v klidu posedět a prohlížet si model. Podrobnosti dolaďujeme s architekty. Podle nejnovějších plánů by měl být obehnán jakýmsi valem, takže lidé by si k němu měli sejít a zároveň mohou kolem něj sedět,“ prozradila Markéta Záleská, hlavní manažerka projektu z občanského sdružení Muzeum Olomoucké pevnosti. 

Bez připomenutí nezůstane ani obranný systém, který umožňoval v případě potřeby prostor mezi bastiony zatopit vodou. „Jsou navrženy vodní kaskády, které by měly připomínat dělostřeleckou salvu a v určitých intervalech spouštět vodu,“ upřesnila Záleská. Organizátoři se při volbě materiálu rozhodli pro bronz. Náklady na unikátní atrakci se tak vyšplhají téměř k deseti milionům korun. Sdružení chce proto oslovit donátory a mecenáše. „Má-li se model stát klenotem, musí být financován nejen z našich zdrojů. Snad se nám podaří vybudit olomouckou veřejnost natolik, že lidé vezmou tento projekt za svůj a přispějí. Není přitom důležité, jak velkou částkou,“ dodal čestný předseda sdružení Ivan Langer.


Korunní
pevnůstka
Olomouc


Muzeum Olomoucké pevnosti, z.s.
Sokolská 536/22
772 00 Olomouc
IČ: 28557484, DIČ: CZ28557484
GPS: 49°35'32.738"N, 17°15'30.059"E

Mgr. Markéta Záleská
ředitelka spolku
Tel.: +420 603 553 933
E-mail: mop.os@seznam.cz

QR kód