Korunní pevnůstka má cihly z Mila, cestu k ní opraví a nasvítí | Muzeum Olomoucké pevnosti, o.s. 






Staň se naším fanouškem a měj přehled, co se na KP děje:

Korunní pevnůstka má cihly z Mila, cestu k ní opraví a nasvítí

Deník, Lucie Bukvová, 7.10.2009 - Práce na proměně Korunní pevnůstky v novou atraktivitu města pokračují. Nyní se řemeslníci vrhli na opravu vstupního portálu a hradeb, na ty se použijí i hromady cihel z rozbořeného areálu Mila. Radnice do konce roku opraví příjezdovou cestu a vybuduje její osvětlení.

Občanské sdružení Muzeum Olomoucké pevnosti začalo s revitalizací památky v sousedství olomouckých Bezručových sadů již v minulém roce. Z hradeb a vnitřních prostor pevnosti odstranili náletovou zeleň, vyčistili ji a postavili novou střechu nad prachárnou. Nyní navazují opravou korunních hradeb. „O uplynulém víkendu skupina asi dvaceti dobrovolníků pomáhala se sběrem materiálu okolo pevnosti. Posbírali asi tři sta barokních cihel a osmnáct římsovek, které použijeme na opravu zdiva. S rekonstrukcí hradeb jsme začali asi před dvěma týdny,“ uvedla Markéta Záleská, předsedkyně Muzea Olomoucké pevnosti.

Cihly z Mila pomůžou pevnůstce

Díky společnosti Demolice Real, jejíž pracovníci bourali budovy v bývalém areálu Mila, získalo sdružení velké množství cihel z demoličních prací. „Cihly postupně čistíme a používáme je na doplnění vypadaného zdiva na hradbě. Zatím jsme nemuseli přistoupit k plánované výrobě replik barokních cihel, která by byla velmi nákladná. Odhad výroby běžné cihly vycházel na šedesát korun, římsovky dokonce na devadesát. Zednické práce hradíme ze sponzorských prostředků,“ přiblížila vývoj prací Záleská. Na Korunní pevnůstce se však v současnosti toho opravuje více. „Kromě hradeb rekonstruujeme také vstupní kamenný portál, řemeslníci zhotovují novou bránu do pevnosti, v prachárně opravujeme vstupní dveře a probíhají sanace a rozebírání dřevěných prvků, tedy podlah a trámů. Připravujeme se také na ruční rozebírání bývalé strážnice,“ popsala Záleská.

Nová cesta s osvětlením

Co dalšího Muzeum Olomoucké pevnosti plánuje ještě v tomto roce? „Získali jsme státní dotaci na vybudování kanalizace a vodovodu ve výši pět milionů korun, takže se do ní pustíme už příští týden,“ vysvětlila Záleská. Součástí bude také výstavba horkovodu, kterou naplánovala společnost Dalkia. Olomoucká radnice se k projektu připojí rekonstrukcí příjezdové komunikace ke Korunní pevnůstce, která tvoří spojku mezi třídou 17. listopadu a Michalským výpadem. Nově zde bude i osvětlení, to na frekventované cestě mezi centrem města a vysokoškolským areálem dosud chybí. „Zavázali jsme se rekonstruovat přístupovou komunikaci včetně veřejného osvětlení. Část investice, která připadá na naše město, je po výběrovém řízení 3,8 milionů korun, získali jsme na tuto akci dotaci z Ministerstva financí ve výši dva miliony, celá stavba musí být hotová do konce letošního roku,“ uvedl náměstek primátora Martin Major. Občanské sdružení Muzeum Olomoucké pevnosti, které se o památku nyní stará a zvelebuje ji, by z ní chtělo po nákladných opravách mít vojenské muzeum s odpočinkovým parkem, hřišti, herními prvky a restaurací. Město získalo pevnost od armády na konci století. Od roku 2002 areál pronajímalo stavební firmě a v únoru 2008 prodalo areál občanskému sdružení Muzeum Olomoucké pevnosti za symbolickou jednu korunu. Záměr sdružení uvítali i olomoučtí památkáři a veřejnost.


Muzeum
Olomoucké
pevnosti z.s.
Facebook:


Muzeum Olomoucké pevnosti, z.s.
Michalská 1141/8
772 00 Olomouc
IČ 28557484
GPS: 49°35'32.738"N, 17°15'30.059"E

Dagmar Lenertová
ředitelka spolku
Tel.: +420 724 443 848
E-mail: pevnostolomouc@seznam.cz

QR kód