Korunní pevnůstka: v létě už možná naplno i s amfiteátrem | Muzeum Olomoucké pevnosti, o.s. 


Staň se naším fanouškem a měj přehled, co se na KP děje:

Korunní pevnůstka: v létě už možná naplno i s amfiteátrem

Deník, Lucie Bukvová, 18.11. 2010 - Už příští rok by se mohla rekonstruovaná Korunní pevnůstka otevřít veřejnosti a hostit mnohé atraktivní akce, na jaře se by se mohl začít budovat amfiteátr. Na dobré cestě je i unikátní univerzitní projekt Pevnost poznání, ve kterou se má proměnit dělostřelecký sklad.

Jedna z nejvýznamnějších vojenských památek České republiky – Korunní pevnůstka v Olomouci – se pomalu klube ze své zašlé slávy. Řemeslníci nyní pracují na opravě staré prachárny, dokončují terénní úpravy a chystají budovy na zimu. Pokud občanské sdružení Muzeum Olomoucké pevnosti, které se o opravu památkově chráněného objektu stará, získá další dotace ze státních i evropských fondů, mohla by se už v příštím roce více otevřít veřejnosti. Konat by se zde měly koncerty, divadelní představení a další kulturní a společenské události.

Před nedávnem získalo občanské sdružení peníze z evropské unie na dokončení oprav budovy prachárny. „Úplně hotová by měla být v září příští rok,“ popsala předsedkyně sdružení Markéta Záleská. Muzeum Olomoucké pevnosti nyní chystá projekt na vybudování amfiteátru v jednom z bastionů pevnosti, který by měl po dokončení sloužit jako prostor pro pořádání kulturních akcí. „Budeme se snažit získat příspěvek ze stáních fondů. Pokud uspějeme, tak s úpravami začneme už na jaře. Amfiteátr je pro nás nejdůležitější, protože jej chceme mít hotový už na letní sezónu, abychom zde mohli pořádat akce, jako jsou filmové projekce, koncerty i divadlo,“ vysvětila Záleská.

Společně s Univerzitou Palackého chystá občanské sdružení opravu největší budovy v areálu – dělostřeleckého skladu. Vzniknout by zde měla Pevnost poznání, která by lidem měla přiblížit přírodní vědy. Univerzita chce i na tento projekt získat peníze z evropských fondů. Zda bude úspěšná, by se měla dozvědět do konce roku. Do budoucna plánuje muzeum opravit i zbývající budovy. Rekonstrukce se tak dočká například objekt strážnice. Letos řemeslníci pracovali uvnitř pevnůstky na terénních úpravách. Také k areálu přivedli inženýrské sítě a spravili příjezdovou cestu.


Muzeum
Olomoucké
pevnosti z.s.
Facebook:


Muzeum Olomoucké pevnosti, z.s.
Michalská 1141/8
772 00 Olomouc
IČ 28557484
GPS: 49°35'32.738"N, 17°15'30.059"E

Dagmar Lenertová
ředitelka spolku
Tel.: +420 724 443 848
E-mail: pevnostolomouc@seznam.cz

QR kód