O chátrající pevnost je teď zájem | Muzeum Olomoucké pevnosti, o.s. 






Staň se naším fanouškem a měj přehled, co se na KP děje:

O chátrající pevnost je teď zájem

Olomoucký deník, Pavel Konečný, 12. 10. 2007 - Dva soukromé projekty se bijí o využití chátrající Korunní pevnůstky nedaleko centra Olomouce. Přestože na první pohled vypadají oba návrhy protichůdně, mají hodně společného - díky nim by měl ožít rozsáhlý areál, který je ukrytý mezi Bezručovými sady a botanickou zahradou. Poslední slovo však bude mít majitel pevnůstky - olomoucká radnice.

Zábavní centrum za půl miliardy

Vinárna, restaurace i bowling - tak si představuje budoucnost zdevastovaných objektů nynější nájemce Tomáš Pospíšil, který bývalý vojenský areál využívá pro svou stavební firmu. Okolí historických budov chce doplnit o sportoviště: kurty, minigolf, squash, lanové centrum nebo U-rampu. „Hodlám z pevnůstky udělat zábavní centrum. Předpokládám, že to bude stát až pět set milionů korun. Bez komerčního využití se takový areál neuživí," uvedl Pospíšil. Chce investovat své peníze, ale počítá i s využitím evropských dotací. V projektu má zakreslený také malý letní bazén nebo amfiteátr. „Nepostavíme všechno najednou. Začít chceme opravou střech historických budov. To přijde na třicet milionů korun. Po opravě se chci s radnicí domluvit, zda bude možné areál odkoupit. Pokud ne, opravu střech jim vyúčtuji,“ uvedl Pospíšil. Jen oprava střech bude podle něj trvat tři roky. Zábavní areál by prý mohl začít fungovat teprve za pět nebo šest let. Pospíšil nevyloučil ani možnost spolupráce s Muzeem Olomoucké pevnosti.

Vojenské muzeum nemusí být nudné

Interaktivní muzeum odkazující na vojenskou minulost Olomouce chce zase z pevnůstky vytvořit občanské sdružení, jehož předsedkyní je Markéta Záleská. Počítá s netradičními herními prvky, jako jsou třeba trampolíny. „Přiznávám, že v tomto případě jsme se inspirovali v pařížském Boulogneském lesíku,“ říká Záleská. Ze strážnice by mělo být po rekonstrukci informační centrum, ze skladu dělostřelců Galerie poznání se zábavnou výukou, hernou logického myšlení i přednáškovým sálem. Rekreační areál s piknikovou zónou by doplnila restaurace a rovněž amfiteátr.Skoro to působí, jako by od sebe oba konkurenti opisovali, ale projekt občanského sdružení je staršího data. „Informační středisko by sloužilo pro všechny forty v Olomouci a okolí. Dokonce máme v plánu zavedení mikrobusu, kterým by se pevnosti daly objet,“ vysvětlila Záleská. Už nyní se sdružení Muzeum olomoucké pevnosti hlásí historici i šermíři, kteří by zde chtěli mít svou základnu. „Máme v plánu citlivou rekonstrukci tereziánské památky, která by měla svou atmosféru,“ uvedla Záleská. Rozpočet odhaduje na 250 milionů korun, které chce získat z Evropské unie i od sponzorů. Již nyní má budoucí muzeum přislíbeno deset milionů korun ze státního rozpočtu jako vstupní investici.

Sklad zde už nebude

Pevnůstka, o kterou se nyní hraje, kdysi chránila přístup do olomoucké pevnosti. Kromě korunní hradby je zde prachárna, strážnice a dva dělostřelecké sklady. O tom, kdo areál získá, rozhodnou radní podle předložených koncepcí. „Jisté je, že už tam nebude sklad stavebnin. Neumožňuje to územní plán,“ řekla náměstkyně primátora Hana Tesařová (ČSSD). Město získalo Korunní pevnůstku od armády bezúplatně před sedmi lety s tím, že areál nesmí deset let prodat. Protože se o něj nijak nestaralo, usadili se tam bezdomovci a budovy zapsané mezi památky dvakrát vyhořely. Před šesti lety radnice areál za hradbami pronajala stavební firmě Tomáše Pospíšila, který platí roční nájem kolem sta tisíce korun. Podle odhadu má areál cenu šesti až devíti milionů korun.


Muzeum
Olomoucké
pevnosti z.s.
Facebook:


Muzeum Olomoucké pevnosti, z.s.
Michalská 1141/8
772 00 Olomouc
IČ 28557484
GPS: 49°35'32.738"N, 17°15'30.059"E

Dagmar Lenertová
ředitelka spolku
Tel.: +420 724 443 848
E-mail: pevnostolomouc@seznam.cz

QR kód