Olomouc obehnanou hradbami znázorní obří model s funkčním vodním příkopem | Muzeum Olomoucké pevnosti, o.s. 






Staň se naším fanouškem a měj přehled, co se na KP děje:

Olomouc obehnanou hradbami znázorní obří model s funkčním vodním příkopem

Olomouc.cz, Jan Procházka, 10. 12. 2010 - Sedm a půl metru na délku, šest na šířku. Tak bude po dokončení vypadat obří model města v době, kdy jej pevně svíraly hradby.

Sochař Jiří Žlebek na něm stráví dva roky, hotové dílo pak bude vévodit nádvoří Korunní pevnůstky, kde v současné době vzniká vojenské muzeum. Svým rozsahem je projekt unikátní, do detailů rekonstruovaná podoba města z roku 1757 bude mít i funkční vodní příkop.

Hradby vydržely jen sto let

Byla to jedna z největších investic v rakouské říši. Tehdy pohraniční městečko Olomouc změnit v nedobytnou pevnost, která zadrží případná cizí vojska pochodující na Vídeň. Mohutné hradby, spletitá síť vodních příkopů, vše domyšlené do posledního detailu. V roce 1757 bylo vše hotovo, už o rok později splnila pevnost svůj účel, když se ubránila Prusům. Sevření města hradbami však trvalo jen krátce. Už koncem dalšího století byly hradby zbořeny, bránily totiž rozvoji města. Za tu dobu se také zbrojní průmysl technologicky posunul. Dalekonosným dělům by hradby neodolaly, opevnění proto stejně ztratilo smysl. Ze získaného zdiva si Olomoučané postavili měšťanské domy. Pevnostní systém dnes připomínají jen zbytky hradeb v Bezručových sadech, Terezská brána a četné pevnůstky roztroušené po blízkém i vzdálenějším okolí města. Jedna z nich, korunní pevnůstka v těsném sousedství hradeb, má už dva roky majitele, kteří se starají o její obnovu a v areálu budují muzeum a společenské centrum. Jedním z lákadel se má stát i obří bronzový model města z doby, kdy bylo ještě pevně obehnáno hradbami. Práce na modelu zabere Jiřímu Žlebkovi dva roky.

Bronzový div města

Úctu budí už svými rozměry, použitým materiálem i cenou. "Model bude měřit sedm a půl krát šest metrů a bude odlit z bronzu, což je materiál, který vydrží opravdu téměř všechno," prozradil autor vznikajícího díla Jiří Žlebek. Práce už se rozběhly, výroba však potrvá asi dva roky. "Všechno konzultuji s historiky a památkáři. Spousta budov totiž dnes už nestojí a jejich podobu je třeba složitě vypátrávat. Samotná výroba se pak děje po částech, jinak by nebylo možné s modelem jakkoliv manipulovat," uvedl Žlebek. Spíše než o model se podle něj bude jednat o sochu města; aby vynikly významné stavby, nebude zcela dodrženo měřítko - jasně budou vystupovat návrší a významné monumenty. Po dokončení by dílo mělo stát na nádvoří korunní pevnůstky, zájemci se s ním však budou moci seznámit už dříve. "Vzhledem k tomu, že výroba probíhá po částech, které se k sobě v závěru sešroubují, budeme vystavovat sádrové odlitky těchto částí postupně, jak budou vznikat," slíbil Jiří Žlebek.

Podle někdejšího ministra a jednoho z členů občanského sdružení Muzeum Olomoucké pevnosti Ivana Langera bude model jedním z divů města. "Ze všech variant jsme nakonec vybrali bronz, který je sice nejdražší, ale na rozdíl od dřeva nebo nějakého jiného kovu opravdu vydrží," konstatoval Langer. Sdružení by podle něj chtělo inspirovat i obyvatele města. "Na minulost našeho města můžeme být opravdu hrdí a tento model je důstojnou připomínkou. Proto bychom rádi poprosili všechny, kdo mají zájem se podílet na tomto projektu, o třeba i symbolický příspěvek," uvedl Langer. Celková cena modelu se vyšplhá na deset milionů korun.

Pevnost se ubránila Prusům, model odolá i vandalům

Dílo bude schopno vzdorovat i případným vandalským útokům. "Formy na jednotlivé objekty zůstanou zachovány, v případě potřeby pak nebude problém jakoukoliv část znovu odlít," řekl Žlebek. Model bude mít funkční i vodní prvky. "V době útoku došlo k zaplavení vodních příkopů, čímž byla útočníkům postavena do cesty obtížná překážka. Jak takové zaplavení vypadalo, bude znázorňovat i model, vodní příkopy budou funkční," sdělila Markéta Záleská z občanského sdružení Muzeum Olomoucké pevnosti.

Revitalizace areálu korunní pevnůstky bude pokračovat i příští rok. Dokončen by měl být amfiteátr, na jaro 2012 se plánuje otevření bývalé prachárny, kde návštěvníci najdou i stálou expozici. V areálu navíc o rok později vznikne i vědecké muzeum připravované univerzitou. Ta už na projekt dostala grant 150 milionů korun. Do rekonstrukce areálu investovalo občanské sdružení už čtyřicet milionů korun. Většinu této částky získalo na dotacích či od sponzorů. V současné době je areál přístupný jen po individuální domluvě, konají se tu však různé festivaly a jiné kulturní akce.


Korunní
pevnůstka
Olomouc


Muzeum Olomoucké pevnosti, z.s.
Sokolská 536/22
772 00 Olomouc
IČ: 28557484, DIČ: CZ28557484
GPS: 49°35'32.738"N, 17°15'30.059"E

Mgr. Markéta Záleská
ředitelka spolku
Tel.: +420 603 553 933
E-mail: mop.os@seznam.cz

QR kód