Pevnosti, nový turistický tahák | Muzeum Olomoucké pevnosti, o.s. 






Staň se naším fanouškem a měj přehled, co se na KP děje:

Pevnosti, nový turistický tahák

MF Dnes, Jana Burešová, 31.01.2008, Střední Morava - Olomouc svěří korunní pevnůstku sdružení, které ji opraví a otevře v ní unikátní muzeum.

Roky chátrající památka korunní pevnůstka v centru Olomouce by měla dostat novou podobu a zároveň se stát lákadlem pro turisty. Olomoučtí radní rozhodli, že historický areál prodají za symbolickou cenu občanskému sdružení Muzeum Olomoucké pevnosti, které jej chce zachránit a přeměnit na centrum turistického ruchu, kultury i zábavy. O pevnůstku měli zájem celkem tři uchazeči. Památkově chráněný komplex ukrytý mezi Bezručovými sady a rozáriem, který před několika lety získal olomoucký magistrát od armády zdarma, zatím slouží jako sklady. Radní proto hledali pro pevnůstku jiné využití. „Přišly nám tři nabídky. Nakonec jsme vybrali občanské sdružení Muzeum Olomoucké pevnosti,“ uvedl olomoucký primátor Martin Novotný s tím, že prodejní cena má být pouze symbolická a konečné slovo budou mít ještě v polovině února zastupitelé.

Kromě občanského sdružení projevila o pevnůstku zájem jedna investiční firma a současný nájemce, firma Stavitelství Pospíšil. „Mrzí mě, že jsme se svým projektem neuspěli. Chtěli jsme areál využívat pro sport a rekreaci, aby zde lidé mohli trávit volný čas. Plánovali jsme tady bazén, minigolf, saunu nebo kavárnu,“ říká majitel Tomáš Pospíšil. Právě komerční využití ale vedení města nepovažuje za ideální. Areál se totiž nachází blízko městské památkové zóny, velká omezení v těchto místech také určuje územní plán. Vítězný projekt počítá s vybudováním vlastního muzea pevnosti a informačním centrem, kde chce propagovat aktivity majitelů dalších fortů, které se nacházejí v okolí města. Na volném prostranství by pak mohlo být hřiště pro děti, případně malý amfiteátr pro pořádání historických vojenských a kulturních akcí. „V první etapě ale musíme celý areál včetně korunní hradby a vodního příkopu vyčistit,“ popisuje předsedkyně sdružení Muzeum Olomoucké pevnosti Markéta Záleská. Sdružení má obnovu pevnůstky rozvrženou do roku 2012. Od státu už získalo sedm milionů, které musí do konce roku utratit. „Zatím jsme je nemohli využít, protože nejsme majitelé objektu. Hodně peněz nám kvůli tomu také uteklo z různých dotací, protože některé programy se už teď uzavíraly,“ říká Záleská. Přesto už sdružení získalo pro uskutečnění svého plánu příslib peněz z ministerstva kultury, další prostředky chce získat z evropských programů a od sponzorů.

Muzeum se zamlouvá památkářům. Podporu má také od památkářů, kterým se nové využití objektu zamlouvá. I když strážnice vyhořela a budovy jsou zchátralé, ještě se dají podle odborníků zachránit. „Umístit do areálu muzeum pevností považuji za výborný nápad. V Olomouci a okolí je spousta zachovalých fortů, o nichž ale veřejnost moc neví. Nyní by se mohly více zviditelnit,“ míní ředitel olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu Pavel Konečný. Korunní pevnůstka je součástí unikátního systému opevnění Olomouce. Kromě korunní hradby je tam prachárna, strážnice a dva dělostřelecké sklady. Později pak v okolí vzniklo dvaadvacet fortů - malých pevnůstek, které měly útočníkům zabránit přiblížit se k městu.


Muzeum
Olomoucké
pevnosti z.s.
Facebook:


Muzeum Olomoucké pevnosti, z.s.
Michalská 1141/8
772 00 Olomouc
IČ 28557484
GPS: 49°35'32.738"N, 17°15'30.059"E

Dagmar Lenertová
ředitelka spolku
Tel.: +420 724 443 848
E-mail: pevnostolomouc@seznam.cz

QR kód