Radní schválili prodej, pevnost dostala šanci | Muzeum Olomoucké pevnosti, o.s. 






Staň se naším fanouškem a měj přehled, co se na KP děje:

Radní schválili prodej, pevnost dostala šanci

Olomoucký deník, Daniela Tauberová, Ivo Opletal, 31. 1. 2008 - Projekt rekonstrukce a oživení roky chátrajícího historického areálu olomoucké Korunní pevnůstky v Bezručových sadech, který představili nadšenci sdružení v Muzeu Olomoucké pevnosti (MOP), dostal podporu vedení města.

Olomoučtí radní v úterý schválili prodej občanskému sdružení MOP za symbolickou částku. Za kolik by mu mohl areál připadnout, radní konkrétněji nesdělili. Rozhodnutí o rozlehlém komplexu na prahu historického centra města ještě leží v rukou zastupitelů, kteří navrhovaný prodej projednají 18. února. Podle primátora Martina Novotného (ODS) je nabídka předložená MOP zajímavá. "Objekt považujeme dlouhodobě za zajímavou věc v oblasti cestovního ruchu. Atraktivní je možnost napojení na aktivity majitelů jiných pevnůstek, navíc jsou tam doplňkové a různé volnočasové aktivity," sdělil Novotný. Město samotné neuvažovalo, že by se do obnovy areálu pustilo. "Rekonstrukce by stála 200 až 300 milionů korun. Je dobře, pokud se jej někdo ujme a bude bojovat o peníze z dotací," poznamenal.

Finance jsou přislíbeny

Sdružení MOP rozhodnutí radních přivítali. "Je našlápnuto správným směrem, ovšem rozhodnout musí zastupitelstvo," reagovala předsedkyně Správní rady MOP Markéta Záleská. Připomněla, že představitelé sdružení již dostali na první etapu prací sedmimilionovou dotaci a další finance mají přislíbeny. "Nemůžeme však nic, ani žádat o další dotace, dokud nebudeme mít objekt ve vlastnictví. Bohužel jsme již přišli o nemalé částky, které nám na sklonku roku chtěli věnovat dva silní sponzoři. Právě proto, že k objektu nemáme žádný právní vztah," reagovala Záleská. Podotkla, že projekt má podporu ministerstva kultury. "Líbil se a finanční podpora by mohla být dlouhodobá," nastínila.

Zájem projevily tři subjekty

O historický areál, v němž jsou i cenné barokní objekty, projevily zájem celkem tři subjekty. Kromě MOP i Stavebnictví Pospíšil, které má pevnůstku od roku 2001 v pronájmu, i olomoucká společnost Imperial W Capital. "Projekt společnosti Stavitelství Pospíšil je zaměřen na využití areálu pro využití volného času v kombinaci s vojenskou minulostí. Imperial W Capital, která sice prokázala zájem, nakonec žádný konkrétní projekt nepředložila," uvedl primátor Novotný. Pokud zastupitelstvo schválí prodej, podle primátora by se MOP mohlo stát vlastníkem areálu na přelomu jara a léta. Stávajícímu nájemci, který má smlouvu na dobu neurčitou, zřejmě město najde náhradní místo. "Deklarovali jsme v průběhu výběru, pokud by na konci řízení nebyl stávající nájemce, že se vůči němu zachováme seriozně a najdeme mu alternativu," sdělil Novotný. Na dotaz Deníku, zda MOP připadne areál za jednu korunu, uvedl primátor, že částka zatím přesně stanovena nebyla. Podle něj ale bude symbolická.

MOP se chce pustit do práce

MOP by v případě, že zastupitelstvo prodej podpoří, chtělo areál zpřístupnit v červnu letošního roku veřejnosti, při příležitosti oslav 250 let od neúspěšného obléhání města Prusy. "Aby se lidé mohli podívat, v jakém stavu areál je a především se seznámit s tím, jak bychom jej chtěli zrekonstruovat a využít ve prospěch právě veřejnosti," poznamenala Záleská. Do práce se chce MOP pustit, jakmile by podepsala kupní smlouvu. "Hradby a areál bychom vyčistili od náletových dřevin a poté bychom začali s rekonstrukčními pracemi," líčila Záleská. MOP chce opravit nejen samotnou pevnůstku, ale i k ní přiléhající cihelné hradby, někdejší vodní příkop na její vnější straně a hliněný val na vnitřní straně. Areál by chtělo propojit s Rozáriem, Botanickou zahradou a Bezručovými sady.

Olomoucká pevnost jako celek

Sdružení chce v areálu propagovat vojenskou historii Olomouce a vdechnout do něj kulturní a společenský život. Pro projekt se nadchli a chtějí pomoci s jeho uskutečněním představitelé velitelství Společných sil, historici a památkáři i představitelé Univerzity Palackého v Olomouci. Muzeum pevnosti by mělo vzniknout v objektu bývalé prachárny. "Ve stálé expozici chceme představit, jak olomoucká pevnost v minulosti vypadala, přiblížit každodenní život jejích obyvatel, ukázat příklady historické vojenské výstroje a výzbroje," uvedla Záleská. V budově bývalé strážnice hodlá MOP zřídit informační centrum, které bude propagovat olomouckou pevnost jako celek, tedy i aktivity jednotlivých fortů (pevnůstek) na okraji města. Areál by měl podle projektu nabídnout i útočiště zájmovým sdružením pro volnočasové aktivity mládeže. Na volném prostranství plánuje MOP umístění hřišť pro děti a dospělé i zřízení malého amfiteátru pro pořádání historických vojenských a kulturních akcí.


Korunní
pevnůstka
Olomouc


Muzeum Olomoucké pevnosti, z.s.
Sokolská 536/22
772 00 Olomouc
IČ: 28557484, DIČ: CZ28557484
GPS: 49°35'32.738"N, 17°15'30.059"E

Mgr. Markéta Záleská
ředitelka spolku
Tel.: +420 603 553 933
E-mail: mop.os@seznam.cz

QR kód