Symbolickým zatnutím sekyr do dřevěného trámu odstartovala ve čtvrtek rozsáhlá rekonstrukce historického dělostřeleckého skladu za hradbami Korunní pevnůstky v Olomouci. Zchátralá památkově chráněná stavba by se promění v interaktivní moderní muzeum s názvem Pevnost poznání.
Hlavním lákadlem bude například planetárium či velké modely lidského mozku a řeky, kterými se návštěvníci budou moci projít.
Do útrob muzea, které přiblíží hravou formo oblast vědy a výzkumu, se podívají zhruba v polovině roku 2014.
Projekt připravuje Přírodovědecká fakulty Univerzity Palackého už delší dobu. Nyní naplno zahájila stavební práce tím, že zástupci vysoké školy, Korunní pevnůstky i města zasekli sekyry do dřevěného trámu. Akt měl symbolizovat kompletní rekonstrukci objektu dělostřeleckého skladu.
„Když jsem před třiceti lety kolem pevnůstky chodil při studiích, netušil jsem, o jaký objekt jde. Hádali jsme se spolužáky, jestli je to velitelství sovětských vojsk nebo něco jiného. Doufám, že ode dneška už bude všem Olomoučanům jasné, co se za hradbami skrývá, a věřím, že sem budou chodit,“ komentoval zahájení stavebních prací Juraj Ševčík, děkan Přírodovědecké fakulty.
Dělostřelecký sklad se tak dočká kompletní rekonstrukce. Jelikož jde o chráněnou památku, budou se řemeslníci snažit zachovat co nejvíce původních konstrukcí.
„Celou budovu dáme od základů do pořádku. Dřevěné části, které jsou podle památkářů vzácné, budeme sanovat. Objekt by měl být opravený zhruba za rok a půl. Rekonstrukce nás vyjde na osmdesát milionů korun. Další peníze pak investujeme do vnitřního vybavení, tedy do expozic Pevnosti poznání,“ popsala manažerka projektu Blanka Krausová.
Právě modely a interaktivní expozice budou hlavními lákadly pro návštěvníky. Už nyní se připravují. Pracují na nich odborníci nejen z přírodovědecké fakulty, ale také z jiných oborů univerzity.
„Vyrábíme je na zakázku, takže každý z nich bude originálem, který lidé uvidí jen u nás,“ přiblížila Krausová.
Lidé si budou moci prohlédnout i vyzkoušet klasické exponáty, jako jsou například ukázky mechanických strojů, elektřiny či různé hlavolamy.
„Unikátní by měl být zátopový model města Olomouce nebo koryto řeky, které ukáže vodní tok tak, jak ho všichni známe. Zároveň však lidé uvidí jevy, kterých si běžně nevšimnou,“ objasnila Krausová.
Zaujmout návštěvníky by měl také velký model lidského mozku, který budou moci prozkoumat zevnitř, nebo exponáty zobrazující optické klamy.
Dominantou expozic bude také kopule planetária s optickými přístroji k pozorování Slunce, Měsíce a planet.
„Nabídneme i laboratoře a dílny. Studenti a žáci si zde vyzkouší zajímavé experimenty,“ podotkla Krausová.
Chystá se oprava hradeb i strážnice
I když v současnosti vznikají v zemi i další podobná interaktivní vědecká centra, tvůrci pevnosti poznání se konkurence nebojí.
„Snažíme se o spolupráci. Například jednáme o tom, že si budeme některé exponáty půjčovat,“ naznačila Krausová.
Pevnost by se měla návštěvníkům v pilotním provozu otevřít zhruba v polovině roku 2014. Celý projekt vyjde na sto padesát milionů korun, které zaplatí Evropská unie.
V Korunní pevnůstce nepůjde o poslední stavební akci. Ještě letos se bude pokračovat v opravě hradeb, chystá se rekonstrukce bývalé strážnice.
„Také jsme dostali dotace na obnovu zeleně uvnitř pevnůstky. A v opravách budeme ještě pokračovat,“ uvedla ředitelka Muzea olomoucké pevnosti Markéta Záleská.