Už příští úterý se na mapě města objeví nové muzeum. V areálu Korunnní pevnůstky začíná fungovat expozice, přibližující vojenskou historii města a roli pevnůstky v ní. Návštěvníci si mohou prohlédnout nejen dobové fotografie či nákresy, ale hlavně řadu autentických předmětů, nalezených při rekonstrukci. Otevřeno bude každý den kromě pondělí.
Revitalizace Korunní pevnůstky dospěla do další fáze. V objektu bývalé válečné prachárny už je nainstalována expozice, mapující významnou vojenskou historii města Olomouce jako pevnosti a přináší řadu nových informací, s nimiž se ještě veřejnost neměla možnost seznámit. "Návštěvníci se mohou dozvědět o pevnosti a její historii, ale také se dozví různé informace o době, kdy Olomouc svíraly hradby," zmínil místopředseda správní rady muzea Jan Kadlec. Kromě řady fotografií i nákresů je k vidění i množství archeologických nálezů. "Jsou to různé doklady vojenské každodennosti, třeba části výstroje," poznamenal Kadlec. V prvním patře muzea je vystaven sádrový model akademického sochaře Jiřího Žlebka, zachycující Olomouc jako pevnost v roce 1758, který doplňují reprodukce malíře Otakara Suchana, zachycující momenty z vojenského života ve městě. "Expozice se bude dále rozšiřovat a obměňovat," ubezpečil Kadlec.
Během rekonstrukce celého areálu zažívali badatelé doslova žně. "Hned při první lopatě mě čekalo překvapení. Narazil jsem na staré nábojnice a do večera jsem měl asi dvacet předmětů: mince, patrony..." vzpomněl na začátky průzkumu před třemi roky Vladimír Gračka. Právě on pak ze země vykopal mnoho dalších cenností. "Největší nález byl ve velkém dělostřeleckém skladu. Našli jsme tu medailon se symbolem svaté Barbory, patronky dělostřelců. A úplné eldorádo jsme pak zažili, když se katrovaly násypy malého skladu: Různé šperky, knoflíky, mince, nábojnice, ale také psí známky, které jsou mezi sběrateli velmi ceněné," líčí Gračka. A přidává i vysvětlení: "Na konci první světové války tu zřejmě probíhal sběr barevných kovů. V podlaze jsou ale velké mezery, pravděpodobně se často stávalo, že různé předměty propadly dolů. A tam ležely více než devadesát let."
Muzeum bude otevřeno 23. dubna, návštěvníci do něj mohou zavítat každý den kromě pondělí. "K dispozici bude i průvodkyně, která odpoví na dotazy, možná je i prohlídka celého areálu," upřesnil Kadlec. Vstupné je šedesát korun, děti, studenti a senioři platí polovinu.
Jan Procházka