Radniční listy, únor 2008 - Za symbolickou jednu korunu prodá město Olomouc areál památkově chráněné Korunní pevnůstky z dob Marie Terezie sdružení Muzeum Olomoucké pevnosti. V unikátním historickém objektu, který momentálně slouží částečně jako sklad stavební firmy, by mělo v budoucnu vzniknout muzeum a prostory pro volnočasové aktivity.
Jedním ze základních požadavků výběrového řízení na budoucího majitele bylo, aby se z areálu stala atraktivní lokalita, kde budou moci trávit svůj volný čas děti i dospělí. „Tento záměr je v souladu s územním plánem města. Objekt na území městské památkové rezervace by v budoucnu neměl sloužit jako sklad,“ uvedla náměstkyně olomouckého primátora Hana Tesařová. Kromě občanského sdružení Muzea Olomoucké pevnosti projevil o pevnůstku zájem také stávající nájemník, společnost Stavitelství Pospíšil a společnost Imperial W. Capital. Rada města na svém posledním zasedání doporučila, že Korunní pevnůstka připadne právě Muzeu Olomoucké pevnosti. Návrh smlouvy, který obsahuje převedení pevnosti na nového vlastníka za jednu korunu, schválilo už i zastupitelstvo. „Smlouva zaručuje městu předkupní právo na památku na dvacet let. Předkupní smlouva také zajišťuje kontrolu nad rekonstrukcí pevnůstky i jejím následným využíváním,“ dodala náměstkyně.
V rámci MPR musí i po rekonstrukci být u všech objektů zachována stávající výška, u objektu prachárny musí být odstraněn novodobý přístavek. Pozemky, na nichž se nachází hradby i ostatní nezastavěné plochy, se nesmí zastavět. Bude možné na nich udělat jen malé vegetační úpravy, chodníky a cyklistické stezky, drobné stavby a mobiliář, venkovní zahrádky případných podniků umístěných v hlavním objektu a hřiště pro klidné a nerušící sporty. Jiné využití objektu je nepřípustné. Investor navíc musí zajistit, aby i přes oplocení bylo území průchozí. Město si od rekonstrukce, která si určitě vyžádá desítky milionů korun, slibuje i rozvoj turistického ruchu. Korunní pevnůstka je posledním dochovaným dokladem bastionové pevnosti, kterou nechala v polovině 18. století vybudovat Marie Terezie. Z unikátního systému opevnění města se v areálu kromě části hradeb zachovaly čtyři původní budovy – prachárna, strážnice a dva dělostřelecké sklady. Až do roku 2000 patřila pevnůstka armádě, která ji v té době převedla bezplatně do vlastnictví města.